Na program 33. schůze Poslanecké sněmovny byl na návrh poslankyně ČSSD Aleny Gajdůškové zařazen poslanecký návrh novely zákona o zaměstnanosti. „Touto iniciativou naplňujeme dohodu tripartity o dorovnání důsledku zvýšení minimální mzdy u zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, kterým stát podporuje jejich zaměstnávání,“ řekla na tiskové konferenci poslankyně ČSSD.

Příspěvek navrhujeme navýšit o 800 Kč na jednoho zaměstnance. Celkový odhadovaný náklad je ročně přibližně 300 milionů korun. „Část těchto nákladů se do veřejných financí vrátí v podobě odvodů na sociálního a zdravotního pojištění a zároveň a tím, že tito lidí, zároveň jsou zaměstnaní, tak nebudou pobírat příspěvek v nezaměstnanosti,“ upozornila Gajdůšková.

Zaměstnávání lidí se zdravotním postižením je pro ně samotné velmi důležité jak řekla i ing. Iveta Pešková, ředitelka organizace Prosaz: „Pro nás nejde jen o způsob obživy ale také o možnost začlenit se do společnosti. Práce nás nutí naučit se spoustu věcí, které bychom se jinak ani nenaučili.“

„Jako hlavní předkladatelka jsem ráda, že se ukázalo při hlasování o tomto návrhu, že má širokou podporu ve sněmovně. A děkuji za ni. Pokusíme se, aby projednání zákona bylo co nejrychlejší. Budu navrhovat zkrácení lhůt jeho projednávání,“ řekla na konci tiskové konference Gajdůšková.

zdroj: tiskové oddělení ČSSD
Praha, 11. 7. 2019